Celostředisková víkendovka v České Skalici 2. - 4. 12. 2011

CeskaSkalice2011_19.JPG

Na schodišti zámku v Ratibořicích

V pátek 2. Prosince jsme se sešli na vlakovém nádraží v Třebechovicích. Na to, že to měla být celostředisková víkendovka se nás moc nesešlo. Celkem 12 dětí a 5 vedoucích. Těžko říct, zda je na vinně pozdější termín nebo něco jiného. Nás 17 zvedlo kotvy z Třebechovic o půl čtvrté. Přestupovali jsme pouze v Hradci, do rychlíku směr Česká Skalice. Na přestupu se nám stalo něco, co jsme ještě nezažili. Při obcházení vlaku a hledání místa si nás všimla paní průvodčí a navrhla nám vytvoření míst ve specielním vagónu pro děti s doprovodem. A tak jsme měli pro sebe dvě volná kupé, za což patří ČD náš dík. Milá to služba. Cesta utekla jako voda, na nádraží ve Skalici se nás ujali dva místní skauti a zhruba za deset minut jsme společně s nimi dorazili k místnímu skautskému domovu. Areál mají skaličtí skauti moc hezký a i klubovny velmi útulné. Zkrátka po celou dobu pobytu nám u nich bylo fajn. Po nezbytném seznámení s místem pobytu a rozdělení do „spacích oddílů“ jsme se šli navečeřet a poté zahrát první hry. Nejprve krátká seznamovačka, abychom se poznali, zejména s našimi nováčky. Poté nás Buld nechal vymyslet cca 30 pohádkových postav. Ty jsme poté měli předvádět, nejlépe tak, aby to uhodli členové našeho družstva. Ta družstva byla 3 a zápasila spolu v lítém boji o každý bodík za správně uhodnutou pohádkovou postavu. Nejšťastnější nakonec bylo družstvo kapitána Ondry. To už se večer nachýlil a ta šla mladší děcka spát a ta starší hrála buď prší nebo se staršími BANG!.

CeskaSkalice2011_13.JPG

Krmení dravé zvěře aneb snídaně

Druhý den byl na programu výlet do nedalekého zámku v Ratibořicích a do Babiččina údolí. Nejprve jsme se posilnili chlebem s marmeládou, načerpali čaj do lahví, vyfasovali svačinu a vyrazili. Měli jsme trošku kvalt, jelikož jsme měli přesně dohodnutý čas prohlídky zámku. Ale stihli jsme to přesně na čas. Zámek je již oděn do vánočního hávu a ve vánočním duchu byla i celá prohlídka. V každém pokoji na nás čekala dobová dvojce, která nám osvětlila, jak to dříve chodilo v adventu, jak kněžna obdarovávala děti z okolí, kterým bylo ten rok 6 let, jaká byla kdysi na zámku štědrovečerní večeře, jaké byli v Ratibořicích zvyky atd. Shrnuto a podtrženo: skvělá prohlídka s velmi poutavým divadelním představením. Ve vestibulu jsme si mohli koupit něco na památku i dát kávu, čaj a něco dobrého k zakousnutí.

CeskaSkalice2011_21.JPG

Naše omladina před sousoším Babičky a dětí

Po prohlídce jsme vyrazili směr Babiččino údolí. A nebyli jsme sami, potkávali jsme opravdu davy lidí. Počasí bylo tak akorát na procházku a tak se nám šlapalo dobře, za necelou půlhodinku jsme dorazili do místa, kde vyrůstala Božena Němcová. Koukli jsme se i na splav, na kterém Viktorka po večerech zpívala. Cestou zpět jsme minuli krásné sousoší dětí s Babičkou a jejich psy. Hned vedle mlýna se konaly adventní trhy, na které jsme se zašli mrknout. Převážná většina stánků nabízela něco k snědku a my byli domluveni, že si zajdeme na polévku. Dlouho jsme tedy nepobyli a vyrazili do nedaleké restaurace na zelňačku. Ta nás zahřála v břiše a cestou zpátky se nám šlo o mnoho lépe. Do kluboven jsme dorazili kolem třetí hodiny. Dali jsme jen lehkou sváču a chvilku odpočívali. Večeři jsme měli naplánovanou na půl sedmou. Podávala se kolínka s omáčkou. Moc nám to chutnalo. Po večeři si pro nás Buld připravil hru BANG! Nikoli ovšem karetní, ale pěkně pohybovou. Velmi jsme se u ní nasmáli, reakce některých z nás na pomyslný výstřel byly k popukání. Hra nám vydržela pěkně dlouho, natolik, že po ní jsme šli rovnou spát. Unavení, ale spokojení z hezkého dne. V neděli po snídani nás čekal jen úklid kluboven. Ten jsme stihli nad plán a tak jsme ještě hádali, koho že to Buld představuje a poté si zahráli Minci. Na vlakové nádraží jsme dorazili tak akorát a za necelou hodinku si nás rodiče vyzvedávali na třebechovickém vlakovém nádraží.

Zapsal: Přemek

Další fotografie naleznete v naší Galerii.

Stránky skautů v České Skalici: http://www.skautcs.cz/
Lísteček pro rodiče.